HAYVAN DENEYLERİ YEREL ETİK KURULLARI EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

29.03.2018 / Gösterim Sayısı : 1451 / Arşiv

Bakanlığımızca düzenlenen "Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulları Eğitim Semineri" 26-27 Mart 2018 tarihlerinde Ankara Kızılcahamam'da 190 kişinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hayrettin YILDIRIM'ın açılış konuşmaları ile başlayan eğitim seminerinin ilk oturumunda Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu (HADMEK) üyesi Prof. Dr. Sayın Ayhan FİLAZİ'nin "Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hayvan Deneyleri Mevzuatı" ve ardından HADMEK sekreteryasında görevli Dr. Nihal YÜKSEK SARIÖZ'ün "HADYEK’lerin Denetimi" konulu sunumları yer almıştır.

Seminerin ikinci oturumunda ise HADMEK üyeleri Halil BAŞARAN ve Dr. Yasin ŞEN tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Deneyleri Mevzuatı hakkında bilgi verilmiş, soru-cevap ve tartışma bölümü ile ilk gün sonlandırılmıştır. Seminerin ikinci gününün ilk oturumu 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren 2017/7 sayılı Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programına Dair Genelge'ye ayrılmış, HADMEK üyesi Prof. Dr. Siyami KARAHAN konuyla ilgili bilgilendirme yapmıştır. Konuyla ilgili HADYEK'lerin görüş ve önerileri alınmış soruları cevaplanmıştır. Seminerin ikinci gününde ayrıca HADMEK sekreteryasında görevli Burcu ERDOĞAN'ın Hayvanları Koruma Bilgi Sisteminin kullanımı ve Koç Üniversitesi Deney Hayvanları Lab. Koordinatörü Dr. Cihan TAŞKIN'ın İstatistik Tablolarının Doldurulmasında Dikkat Edilecek Hususlar konulu sunumları yer almıştır.

Mevzuatın uygulanmasında karşılaşılan sorunlara dair soru, görüş ve önerilerin iletildiği ve bu anlamda etik kurullara faydalı olduğunu düşündüğümüz eğitim seminerinde yer verilen sunumlara ilgililerce yararlanılması bakımından aşağıda yer verilmiştir. Tüm etik kurul üyelerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.